KOÇALİ AYMAZ VE SİVEREK SEVDASI

05.01.2016
Misbah HİCRİ

KOÇALİ AYMAZ VE SİVEREK SEVDASI
Koçali Aymaz'ın öteden beri ismine aşinalığım vardı. Bazen toplantılarda karşılaştığımız olmuş, bazen yollarımız bir vesileyle kesişse de oturup sohbet etme fırsatımız hiç olmamıştı. Ama onun aşılmaz sevdası benim yanımda hep değer bulmuştur.
 
Bir tv programında beraber olduk. Bu kez tanışma ve konuşma fırsatımız oldu. Birbirimizi dinledik. Bir kara yara gibi duran tedavi bekleyen Siverek'in il olma sevdasını takdir ettim.
 
Ben Koçali Aymaz'la sohbetimizi değil; bitip tükenmeyen "Siverek Sevdası'nı" sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu öyle bir sevda ki altı adet bülten ve üç kitapta toplamış. 275+384+264 kaç sayfa ettiğine siz bakın. 3 ciltten oluşan, gazetelerde yayınlanmış makaleler, röportajlar, çeşitli yorumlar, mahkeme kararları, toplantı ve görüşmelerle ilgili fotoğraf ve bu konuda basında çıkan haberler?
 
Ben bu sevdayı samimi bir deva olarak görüyorum. Çünkü Arapların "hubbel vatan min el iman" (vatanı sevmek imandandır.) atasözüne laik bir davranıştır.  Koçali Aymaz'ı  bu uğraştaki kararlığa sevk eden bu inancı olduğuna inanıyorum.
 
Bir kitabında bir alt başlık kullanmış. Hayli dikkat çeken ve Siverek'in vilayet olması için verilen bir mücadelenin azminin göstergesidir.  "Bir Kalkınma Mücadelesinin Öyküsü" diyerek, sadece şehir unvanı değil; aslında yıllardır ihmal edilen bir ilçenin kalkınmasına, verilen önemi göstermektedir. 
 
Yüzlerce kusursuz haklı taleplerinin seslendirilmesinin yazıya dökülmesi belgeleri,  haber, fotoğraf ve sayısı unutulmuş toplantılar. Belgeler, mektuplar, telgraflar, fakslar, arzuhaller. Hepsi Siverek için. Azmin başarısı, direnmenin şekil bulduğu bir çalışma?

Onlar yetmez, yüzlerce kez siyasilerin kapılarını aşındırmalarına rağmen, hep eli boş dönmüşler. Sonra onlar gelmiş, onlarla görüşmüş vaatlerde bulunmuşlar "söz uçar yazı kalır" misali verilen sözler buharlaşmış. Yazı suya yazıldı mı sonu karanlık bir kuyu olur.
 
Her seçim öncesi oy uğruna Siverek'in il olmasını isteyenlerin gözlerine baka baka verilen sözler hep havada kalmıştır. Buna rağmen Sivereklilerin azmini kırmamış üstelik onları gelecekten umutlu olma adına uğraşlarını kırbaçlamıştır. Siverekliler bunu aleni seslendirmeseler de yüreklerinde siyasilere karşı bir kızgınlıkları olduğu gerçek. Çünkü onlar hep  bir ihmalin kurbanı olduklarını dile getirmektedirler.
 
Koçali Aymaz, halkın amiyane tabiriyle bana göre "yerden göğe kadar haklı" ancak bu hak siyasilerde bitiyor. Her ne kadar "hak verilmez alınır" denilse de bu hak verilmesi gereken bir ulufe değil; bir yaşamın realitesi olarak hayata geçirilmelidir.
 
Siverek'i tanımayanlar için elbette kısa bir tanıtımda fayda vardır. Urfa coğrafyasında sosyal yaşamındaki ahengi, fıkralarla gelen, esprilerle süslenen sözlü kültürleri, efsaneler, öyküler burada canlanır ruh bulur, şekillenir.
 
Doğal güzelliği hepimizin yakından bildiği Karacadağ kayak merkezi, kış sporları ile önemli bir turizm merkezidir. Envai çeşit bitki örtüsü arasında doğa yürüyüşlerine açık, ziyaretleri ve tarihi mirası ile kendinden söz ettiren bir ilçemiz. Fırat'ın güzelliği ona hem ekonomisi yönünden, hem baraj gölünde yapılacak su sporları ile bir şans verilirse kendini ulusal  ve uluslararasına taşıyacak bir konum edinir.  
 
Coğrafyanın farklılığı florası, faunası ile harika bir doğaya sahiptir. Benim vaz geçemediğim, baharla pazarlara dökülen, kenger, çiğdem, dejnık, punk, ağbandır ve daha nice bitki çeşitleri ile vücuda gıda ve şifa dağıtmaktadır.
 
Hayvancılık alanında Türkiye'nin önemli merkezlerinden biridir. Hayvansal süt ve süt ürünlerinin farklılığı tadı ile coğrafi sınırlar içinde kendinden söz ettirmektedir. Üzüm bağları, meyve bahçeleri doğasına ayrı bir güzellik katmaktadır. İki kez katıldığım şıra festivali ne haldedir bilmiyorum şimdilerde... 
 
Tarihteki varlığı ve kültürel mirası ile Siverek sahiplenilmesi gereken vilayet olmaya aday bir ilçe. Bu bir haktır. Bu hak onlara çok görülmemelidir. Ancak coğrafi şekillenme yeniden yapılanmaya gidileceği için zorlukları, haksızlıkları ve kolaylıkları için halka gidilmelidir. Yapılacak bir referandum tüm yapılanlara en güzel cevap olur, kanısındayım.
 
Hiçbir olayın kördüğüm olması kimseye puan kazandırmaz. Tam tersi eksilerin kurbanı olurlar. Koçali Aymaz ve birlikte canhıraş uğraşlarını sürdüren arkadaşlarının mücadelelerini takdir ediyorum. 


Şanlıurfa GAP GÜNDEMİ Gazetesinden alınmıştır.

Yorum Yaz

']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();