SOSYAL YAPI

SOSYAL YAPIMIZ: Bir tarım ve hayvancılık kenti olan Siverek, orta çağdan gelen ataerkil ve erkek egemen bir toplum yapısına sahip olmasına neden olmuştur.

 
Siverek? in ilçe yapılması ile büyük kentlere, son yıllarda da GAP projesinin uygulanması ve etkili propagandalar sonucunda Şanlıurfa? ya göçler yoğunlaşmıştır.


Kentimizin halkı genelde okumaya meraklıdır.  Kırsalda okum yazma oranının düşük olmasına rağmen kent merkezinde okumuş, üst düzeyde görev almış kişilerin sayıları küçümsenmeyecek kadar fazladır. Siverek?te generaller,bilim adamları,sanatçılar, her dalda serbest meslek erbabı, yüksek dereceli bürokratlar, sanayici, işadamları gibi değerlerimiz Türkiye?nin her  il ve ilçesinde ve dünyadaki bir çok devletlerde görev yapmaktadırlar.


2000 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri esnasında 3 partinin gösterdiği 4 adaydan 2? sinin Siverekli olması da kentimizin önemini göstermektedir.


Son yıllarda gözlenen hızlı gelişmeler sonucunda elektrik, telefon ve televizyon yayınlarının gelişmesi toplumu etkilemiş ve çağdaş talepler de artmıştır. Buna paralel olarak mimariden, ev eşyalarına, giysiden, sosyal ilişkilere, sağlıktan, eğitime, kadar büyük değişmeler ve gelişmeler meydana gelmiştir.


1950? li yıllara kadar sanatçıların müzikli danslı sazın bulunduğu,1950- 1970? li yıllarda 2- 3 yazlık ve kışlık sinemaların bulunduğu kentimizde günümüzde sosyal yaşamda bir monotonluk yaşanmakta, eğlenecek ve dinlenecek yeterli mekanların olmaması büyük eksiklikt
']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();