ULAŞIM VE HABERLEŞME

a) Karayolları :


İlçemiz İl merkezine 96 km. Diyarbakır İline 86 km.uzaklıkta olup, asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır.

Siverek İlçesi Karayolları 96.Şube Şefliği 9.Bölgeye bağlı olarak hizmet vermektedir. Siverek İlçesinin devlet yolları aşağıya çıkarılmıştır.


1-SİVEREK (360-06) DYA-BUCAK

2-SİVEREK-ÇERMİK (63-05) İYA ? DAĞBAŞI

3-SİVEREK- (ŞANLIURFA-DİYARBAKIR) İL SINIRI (ÇERMİK Y.)-(360-07) DYA

4-SİVEREK- (ŞANLIURFA-VİRANŞEHİR)-(400-26/27) (360-06/07) DYA

5-SİVEREK-KARAKEÇİ (63-06) İYA-ŞEKERLİ HÜK.KONAĞI

6-SİVEREK (360-07) DYA. KARACADAĞ

7-HİLVAN-SİVEREK (885-12) DYA-ÇAYLARBAŞI

8-ŞANLIURFA-HİLVAN (885-12) DYA. OVACIK HÜK.KONAĞI


b) Köy Yolları :


       İlçemizin tüm köylerle yol bağlantısı vardır. 12 Köy ve 14 Ünite olmak üzere toplam 26 birime ait 225 km. T.C.K Yolu mevcuttur. 12 Köy ve 17 Ünite olmak üzere 29 birime ait olmak üzere toplam 104 km. Asfalt, 73 Köy, 177 Ünite toplam 250 birime ait 790 km Stabilize, 17 Köy ve 136 ünite olmak üzere 153 birime ait 492 km yol tesviye edilmiştir. Toplam 32 Üniteye ait 104 km. Yol ise ham yoldur.


c) İçme Suyu ve Kanalizasyon:


        İlçemizdeki içme suyunun büyük bir bölümü Karacadağdan karşılanmaktadır. Ancak bazı köy yerleşim yerlerinde sağlıklı olmayan kuyulardan içme suyu temin edilmektedir. İlçe merkezinde düzenli bir kanalizasyon şebekesi mevcuttur.Şanlıurfa Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü katkıları ile Kaymakamlığımızca 2002 yılı ve 2003 yılı içerisinde 75 köye İçme Suyu Şebekesi yapılmıştır.2004 yılının ilk altı ayında 10 köye içme suyu şebekesi yapılmış olup, yıl sonuna kadar 20 köye daha içme suyu şebekesi yapılması planlamaktadır.d) Elektrik (TEDAŞ):


       TEDAŞ İşletme Başmühendisliğinde Elektrik Arıza için 74 personele ihtiyaç duyulurken elektrik arıza personel sayısı 9 adettir.İşletme Şefi Elektrik Mühendisi olması gerekirken bu görev yıllardır Elektrik Teknikeri tarafından yürütülmektedir.Şehir abone sayısı 17.850, köy abone sayısı ise 10.780 olup şehir şebekesi büyük olmasına rağmen arıza, kesme, bağlama, bakım ve onarımı 4 kişilik bir ekip tarafından iki vardiya şeklinde yapılmaktadır.400 köy ve mezranın elektrik ve arıza işlemleri 3 kişilik bir ekip tarafından yürütülmektedir. Kış aylarında İlçemizdeki elektrik sorunları daha çok kendini göstermekte, mevcut trafolar ise aşırı yükten dolayı ilçeye cevap verememektedir. Köy fiberlerimizin çok uzun oluşu ve elektrik enerji nakil hatları üzerinde durducu trafo binalarının yapılması elektrik arızalarına sık sık meydan vermektedir. Karakeçi hattı yaklaşık 60 km., Karabahçe hattı 50 km., Bucak hattı 40 km., Hilvan hattı 40 km.ve Dağbaşı hattı 50 km. uzunluğunda olduğu düşünülürse bu geniş arazi yapısı üzerinde dağılan enerji nakil hattının bakım ve onarımında sıkıntılar yaşanması kaçınılmazdır.1997 yılında mastır projesi hazırlanan İlçemizin elektrik projesi çizilmiş,şehrin 1/3 lük kısmı iyileştirilmiş,ancak 2/3 lük kısmı yapılmamıştır.Bu kısmında acilen yapılması gerekmektedir.Ayrıca personel ve trafo sıkıntısının mutlaka giderilmesi gerekmektedir.


e) Radyo ve Televizyon Yayınları:

İlçemizin her tarafında tüm radyo yayınları ve TRT kanalları izlenmektedir. Ayrıca Belediye tarafından kurulan çanak antenle özel televizyon kanalları izlenmektedir. İlçemizde yerel olarak faaliyet gösteren Radyo ve Televizyon kanalları yoktur.

 

f) Haberleşme:

 

PTT: İlçemiz PTT binası 1997 yılında inşa edilerek hizmete girmiştir. Bina içerisinde 7 lojman, bir misafirhane bulunup, bina kaloriferli ve asansörlüdür. Merkeze bağlı Karakeçi Şubesi hizmet vermektedir. İlçe merkezinde Toplam 33 personel görev yapmakta olup, personel ihtiyacı yoktur.

 

Telekom: İlçemiz Telekom Müdürlüğü 02.06.1997 tarihinde Genel Müdürlük emirleri doğrultusunda Telekom Müdürlüğü olarak kurulmuştur. Hizmet sınırları Siverek, Hilvan, Viranşehir ve Ceylanpınar İlçe merkezleri ve Köylerini kapsamaktadır. İlçemiz, Viranşehir, Ceylanpınar ve Hilvan merkezlerinde toplam 95 personelden 11?i memur, 84!ü ise teknik işçi olarak çalışmaktadır. Telekom Müdürlüğü bakım sahası dahilinde 35 adet santral bulunmaktadır. Kurulması planlanan veya kurulma aşamasında olan 16 adet santral mevcuttur. Kurulu santraların Transmisyonları Radyolink kuranportor telli devre ve fiber optik teçhizatlarla sağlanmaktadır. İlçelerden sadece Siverek merkezinde iş şebeke çalışmaları bitirilmek üzeredir. Diğer merkezlerde ise henüz başlanılmamıştır. Şehir içi yer altı şebekesinin %60-70 bölümü tamamlanmıştır. %30-40 bölümü ise havai hatlarla çekilmiş durumdadır. İlçemiz Belediye hudutları genişlemekte olup, şebeke yetersizliği nedeniyle vaki talepler zaman zaman karşılanamamaktadır. Telefonsuz köylere KTS (Kablosuz Telefon Sistemi)kurma çalışmaları devam etmektedir.

 

Tarihi bir İlçe olan Siverek?in son dönemlerde yapılan atılımlarla İlçe merkezinde Belediyenin yapmış olduğu Olimpik yüzme havuzu, Halı saha, Tenis kortu,Park ve Bahçeler ve Siverek Kaymakamlığınca yapılan Karacadağ Kayak Merkezi sosyal yapıyı özlenen düzeye çıkarmıştır. Ancak İlçede istihdama yönelik iş yerleri ve sanayi olmadığından dolayı vatandaşların büyük bir kısmı kış mevsimi hariç yurdumuzun çeşitli yerlerine mevsimlik işçi olarak çalışmaya gitmektedirler. Bu durum ekonomik olarak da sosyal yapıyı etkilemektedir. İlçemiz merkezinde son yıllarda yapı kooperatifleri kurularak bu alanda önemli yapılaşmaya gidilmiş olup, İlçemiz Belediyesi tarafından da 150 kişilik toplu konut tamamlanmıştır.İlçemizde 3 adet matbaa mevcut olup, haftalık olarak 1 gazete çıkarılmaktadır. 4 adet de çeşitli Bankaların Şubeleri hizmet vermektedir. Yöre halkı gelenek ve göreneklerine bağlıdır.