SAĞLIK HİZMETLERİ

SAĞLIK HİZMETLERİ


a) Sağlık Ocakları:         İlçemizde biri merkez olmak üzere 3.Adet Sağlık Ocağı mevcuttur. Siverek Sağlık Grup Başkanlığına bağlı olarak Karacadağ, Karabahçe, Şekerli, Bucak, Dağbaşı, Çaylarbaşı ve Karakeçi olmak üzere toplam 7 köy ve bucakta Sağlık Ocağı mevcuttur.Merkez 1.Nolu Sağlık Ocağı:


         7 Doktor, 3 Sağlık Memuru, 6.Hemşire, 7.Ebe, 2 Laborant ile görev yapmaktadır. Ayrıca Sağlık Grup Başkanlığı hizmeti 1.Nolu Sağlık Ocağı binasında yürütülmektedir.


          2.Nolu Sağlık Ocağında 4 .Doktor, 1 Sağlık Memuru, 2 Hemşire 7.Ebe, 1.Hizmetli personel ile görev yapmaktadır.


      3.Nolu Sağlık Ocağında ise 5 Doktor, 4.Hemşire, 3 Ebe,2.Sağlık Memuru 1. memur ve 1 Hizmetli personel ile görev yapmaktadır.


b) Sağlık Grup Başkanlığı :


        İlçemiz 3 Nolu Sağlık Ocağı binasının 2. katında hizmet vermektedir. İlçemizdeki Sağlık personelinin daha rahat bir şekilde görev dağılımının yapılarak sağlık hizmetlerinin daha verimli ve daha adil dağılımını sağlamak için 1 sağlık Grup Başkan yardımcısı,1.doktor, 5 sağlık memuru 2 Ebe, 1 Çevre Sağlık Teknisyeni ve 2 hizmetli ile hizmet verilmektedir.


 c) Verem Savaş Dispanseri:


       İlçemiz Verem Savaş Dispanserinde 2.Doktor, 1.Laborant, 1 sağlık memuru, 2 hemşire, 1.Röntgen Teknisyeni, ve 1.Hizmetli personel ile görev yapmaktadır. Dispanserin herhangi bir sorunu bulunmamaktadır.


d)Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi:


         Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi 2002 yılında yeni binasında hizmete başlamıştır. Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinde 1 Doktor, 4 Ebe ,4 Hemşire 1 Ayniyat Saymanı ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır.

Karacadağ Sağlık Ocağı:4 hemşire, 2 ebe ve 1 Sağlık mem.

Karabahçe Sağlık Ocağı:2 Doktor, 2 ebe, 3 hemşire ve 1 sağlık memuru,

Taşlı Sağlık Ocağı: 2 Doktar, 1 Sağlık Memuru, 1 Sözleşmeli ebe 2 hemşire,

Karakeçi Sağlık Ocağı:1 Doktor, 3 ebe ve 2 hemşire,

Çaylarbaşı Sağlık Ocağı : 1 Sözleşmeli Doktor, 4 hemşire, 1 Sözleşmeli Sağlık 


Memuru, 1 Sözleşmeli Ebe,

Bucak Sağlık Ocağı : 1 Doktor, 1 Sözleşmeli Sağlık Memuru, 2 ebe, 6 hemşire,

Şekerli Sağlık Ocağı : 2 Doktor, 2 sağlık memuru ve 5 ebe,

Karakoyun Sağlık Ocağı : 1 Sözleşmeli ebe,

Doğukent Sağlık ocağı : 2 Ebe

Azıklı Sağlık ocağı : 1 Sözleşmeli Ebe

Dağbaşı Sağlık Ocağı : 1 Hemşire, 2 Ebe

Divan Sağlık Ocağı : 1 Sözleşmeli Ebe olup, ancak sağlık evi ve lojman kullanılmaz durumda olduğundan, ebe Bucak Sağlık Ocağında geçici olarak görev yapmaktadır.

e)Sıtma Savaş Birimi:


         2.Nolu Sağlık Ocağı binasında hizmet veren Sıtma Savaş Birimi 6 sıtma savaş sürveyan işçisi ve 2 araçla görevini sürdürmektedir.


g) Devlet Hastanesi:


         1948 yılında Sağlık merkezi olarak hizmete açılan Devlet Hastanemiz Şanlıurfa karayolu üzerinde İlçe'ye 5 Km. mesafede, 2000 metrekarelik alan üzerine inşa edilmiştir.100 yatak kapasiteli olarak hizmetini sürdürmektedir.Hastanemizde Çocuk Hastalıkları Bölümü,Doğum Hastalıkları Bölümü,Tam teşekküllü Laboratuar,Acil Servisi ve Ameliyathane bulunmaktadır.10 yataklı Hemodiyaliz Ünitesi 2004 yılında hizmete girmiştir.Hastanede Mevcut Olan Personel Durumu:


Devlet Hastanesinde mevcut olan kadro sayısı aşağıya çıkartılmıştır.

Baştabip :1
Baştabip Yardımcısı :2
Hastane Müdürü :1
Hastane Müdür Yardımcısı :2
Baş Hemşire :1
Göğüs Hastalıkları Uzmanı :1
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı :3
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı :3
Genel Cerrahi uzmanı :3
Dahiliye Uzmanı :2
Nüroloji Uzmanı :1
Üroloji Uzmanı :2
Pratisyen Hekim :5
Psikiyatri :1
Ortopedi Uzmanı :2
Kardiyoloji Uzmanı :1
Diş Tabibi :4
Biyokimya Uzmanı :1
Patoloji Uzmanı :1
Anestezi ve Reaminasyon :1
Psikolog :2
Röntgen Teknisyeni :9
Laboratuar Teknisyeni :8
Anestezi Teknisyeni :2
Odyometri Teknisyeni :1
Fizyoterapist :1
Hemşire :52
Ebe :7
Personel Şefi :1
Sağlık Memuru :6
Tıbbi Sekreter :7
Döner Sermaye Saymanı :1
Ayniyat Saymanı :1
Ambar Memuru :1
Memur :7
Teknisyen :4
İşçi :2
Bekçi :1
Şoför :6
Hizmetli :14    Hastane döner sermaye saymanlığı 17.08.1983 yılında kurulmuştur. Hastane ihtiyaçları döner sermaye saymanlığı tarafından karşılanmaktadır. 1980 yılında kurulan Sağlık Tesislerini Koruma Derneği görevini sürdürmektedir.


h) 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu(112):


      Halen 3 pratisyen hekim, 5 acil tıp teknisyeni, 5 Acil Tıp teknikeri ve bir ambulansı ile ilçemizde acil kurtarma faaliyetlerini sürdürmektedir. Geçici olarak devlet hastanesi binasında bulunan bu birimimiz yakın bir zamanda 3 nolu Sağlık ocağı bahçesi içerisinde bulunan yeni hizmet binasına faaliyete devam edecektir.
']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();