İL İDARESİ, BÜYÜKŞEHİR BAZI BAKANLIKLARIN İLGİSİZLİĞİ KONUSUNDA YAZI

02.10.2018 14:24

İL İDARESİ YETKİLİLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  BAZI BAKANLIKLARIN İLGİSİZLİĞİ KONUSUNDA HAZIRLADIĞIM METNİ TAKORAN KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVALİNE SİVEREK'E GELEN ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN NİHAT ÇİFTÇİ’YE VERDİM. SAYIN VALİMİZ İLE İL MÜLKİ AMİRLER SİVEREK'E GELMEDİĞİNDEN METNİ YAYINLAMAYA KARAR VERDİM VE MENİ AŞAĞIYA ÇIKARIYORUM!

SAYIN;…………………………………

Bizim için son derece önemli ve anlamlı günde bizleri yalnız bırakmayarak aramızda bulunmanızdan SİV-İL-DER camiası olarak son derece mutlu olduğumuzu arz etmek istiyorum.


Hepiniz tarihi Siverek iline hoş geldiniz şeref verdiniz.


Dünya kurulduğundan günümüze kadim Fırat Nehri’ndeki tarihi ve doğal güzellikler ilgisiz ve sahipsiz bırakılmış, yüce Allah’ın bizlere bahşettiği bu doğal servetten istifade ederek ekonomiye kazandıramamanın hüznünü, burukluluğunu ve üzüntüsünü bizlere yaşatanlara hakkımızı helal etmiyoruz.


Batıda bulunan tarihi ve doğal güzellikleri ekonomiye kazandırmak için devlet turizmin altyapısını hazırlayıp turizme kazandırıp binlerce, on binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlarlarken bizim ilimizde ve bölgemizde böyle tarihi ve doğal güzelliklere devletin sahip çıkmaması çok acı ve düşündürücüdür.


Mahalli ve mülki idare görevini yapamamıştır. Örneğin Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi  Takoran yolunun dışında bölgeye bir çivi çakmamıştır.


Oysa Büyükşehir Belediyesi Halfeti’ye Turizm, Birecik Kalesi’nin restorasyon projelerini uygularken Takoran Vadisine ve Siverek Kalesi için hiçbir proje uygulanmamıştır.


Siverek Karacadağ’da Kayak Merkezi olduğu söylenmektedir. Ben bizim Kayak Merkezimiz var demekten utanıyorum. Oysa bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Av. Nihat ÇİFTÇİ Ocak 2017 tarihinde basına demeç vermiş. Sayın ÇİFTÇİ, AA muhabirine yaptığı açıklamada,”

 

 bölge halkına daha iyi hizmet sunulabilmesi amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığının katkılarıyla Karacadağ Kayak Merkezi Projesi'ni hazırladıklarını söyledi.


Bölgede heyet incelemelerde bulundu, rapor aldı. İnşallah seneye güzel bir tesis olur. Merkeze yüzde 70 daha fazla ilginin olacağını düşünüyorum." dedi.”


Bölgeden sorumlu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı tarafından Takoran Vadisi için Gezi Teknesi alımından başka hiçbir şey yapılmamıştır.  


Neyimi eksik? Huzur desen huzur var. Güvenlik desen güvenlik var. Bölge halkı hazır. Eksik olan idari ve siyasi irade!


Hele hele Şanlıurfa İl Merkezinde bulunan Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının görevi nedir? GAP bölgeyi her yönüyle kalkındırmak amacıyla uygulanmadı mı? Sonuç günümüze kadar ciddi bir sonuç alınamamıştır.


Fırat Nehri GAP bölgesindeki 4 ilin sınırları içerisinde yer almaktadır. Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa. Bu bölge GAP’ın turizm bölgesi olarak ilan edilip bölgesel proje hazırlanıp uygulanmalıdır. Bunu yapacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığıdır.


GAP uygulanması Siverek kentine fayda yerine zarar getirmiştir.


Şanlıurfa ilindeki idarecilerin büyük bölümü İl merkezini, Halfeti, Birecik ve Harran’ı kalkındırmaktan başka bir şey düşünmemektedirler.


İlde çeşitli eylem projeleri için toplantılar yapılırken bizim adımıza karar verirken neden bizim de görüşümüz alınmıyor? Diye sormak istiyorum.


Takoran Vadisi bölgesinde 10 köy bulunmakta ve bu köylerde yeterli arazi olmadığından bölge halkı pamuk ve çapaya giderek ırgatlık yapmakta gençleri de büyük şehirlere gidip çöp toplayarak ailelerine katkıda bulunmaya çalışmaktalar.


Tarihi Siverek ilinin Fırat vadisine ve Atatürk Baraj Gölüne 120 Km sınırı olduğu halde ve batıdaki turizm merkezlerinden eksik yönüm olmadığı halde bu doğal servetten yararlanamıyoruz.

Bu konuda 2015 yılında hazırladığımız “SİVEREK’İN DOĞU FIRAT VADİSİNİ TURİZME KAZANDIRMA PROJE ÖNERİSİ” (BİRİNCİ ETAP) isimli öneriyi 22 sahifeden oluşan renkli dosyalar hazırlanarak aşağıdaki kurumlara verilmiştir.


1)  Kaymakamlık Makamına ve Kaymakamlık Makamı kanalıyla Şanlıurfa Valiliği Makamına, Kalkınma Bakanlığına, Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderilmiştir.

2)  Siverek Belediye Başkanlığına.

3)  Şanlıurfa Vali Yardımsına elden.

4)  Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter yardımcısı Sayın KIRIKÇI’ya elden

5)  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne.

6)  GAP Bölge Kalkınma İdaresi Bölge Müdürlüğüne elden.


Verildiği halde günümüze kadar olumlu veya olumsuz bir cevap vermeye tenezzül edilmemiştir.

 

Sormak istiyorum Anayasa ve yasaları devlet memurları uygulamayacak da kim uygulayacak?


Biz yararlanmadığımız gibi hazineye de bir faydası olmamaktadır.


Sesimizi yerel yöneticiler duymazken Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’dan duymuş ve 20 Haziran Şanlıurfa konuşmasında bölgenin turizme kazandırılacağını açıklamıştır.

 

Çok sayıda yetkiliyi bir arada görmüşken biraz sitem ettim. Sürçü lisan ettimse af ola.


Sözü uzatmadan her ne kadar geç kaldıksa da böyle önemli, anlamlı Saklı Cennet Takoran Vadisinde Festival düzenleyen Belediye Başkanımız Sayın Resul Yılmazı kutluyor, teşekkür ediyorum ve ayrıca emeği geçen her kese de çok teşekkür ediyorum.


Hepinize sonsuz teşekkürlerimle birlikte sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 28 Eylül 2018

 

Koçali AYMAZ
Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Fahri Başkanı

 

yorum ekle

Diğer Haberler

 • SİVEREKLİ KARDEŞLERİME VA...

  Yaşım 72 olup bu ömrümün 34 yılını kentimin sorunlarının çözümüne ayırdım. Kimin ne kadar yaşayacağı bilinemediği gibi benimde bilmemem mümk...

 • SİVEREK SORUNLARI VALİ BE...

    ŞANLIURFA VALİSİSAYIN ABDULLAH ERİN’E SUNULMAK ÜZERE KAYMAKAMLIK MAKAMINA   Sayın Valimiz;  Tarihte birçok med...

 • SAYIN;...

                            &nbs...

 • FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: ...

  FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: TAKORAN  16 Mart 2018 tarihinde Coğrafya Bölümü ve GAP Coğrafya Klübü ortaklaşa Frat’ın Gizemli Vadisi: Takoran’a...

 • URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYES...

  URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİVEREK'E NE YAPTI? VEYA NE YAPMADI?             URFA BÜYÜKŞEHİR SİVEREK AÇISIND...

 • SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİ...

  SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİŞEMİYORUZ? NEDEN ÇAĞDAŞ KENTLERLE ARAMIZDA UÇURUM VAR?Yaşım 70 ve 32 yılımı kadim kentimiz Siverek'in modern kentler sevi...

 • SUK LİSESİ'NİN SAYIN...

  SUK LİSESİ'NİN HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI VE SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI SAYIN ŞERAFETTİN ÇELİK İLE YAPILA...

 • "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK&...

    "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK'TE KARACADAĞ ÜNİVERSİTESİNİN KURULMASI SİVİL İNİSYATİFİN ELİNDEDİR" 2 Mart 2017 Siverek Uzman Kazanım Lisesi ...