URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİVEREK'E NE YAPTI?

28.11.2017 01:18

URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİVEREK'E NE YAPTI?
VEYA NE YAPMADI?

             URFA BÜYÜKŞEHİR SİVEREK AÇISINDAN BAŞARILI MI?

Bu yazının ana fikri Urfa ili ve ilçelerinde Büyükşehir mevzuatı yürürlüğe girdikten günümüze Urfa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Siverek ilinde yaptığı uygulamalarla uyguladığı projeler veya yapmadığı uygulamalarla uygulamadığı projeler yanında iptal ettiği tesisler veya tesisler konusundaki görüş ve düşüncelere yer v ermek istiyorum.


Yukarıda bahsettiğim konulara girmeden Büyükşehir yasası tartışmaları başladığında böyle bir yasanın başta Siverek kenti olmak üzere büyük ilçelere çok önemeli zararlar vereceğini, bu yasadan il merkezi ile il idarecilerinin gözdesi olan Halfeti, Birecik ve Harran ilçelerinin fayda göreceğin konusunda görüş belirterek karşı olduğumu çeşitli yazılarımla konuşmalarımda dile getirmiştim. Ve sonuçta görüşlerimde ne kadar haklı olduğumu uygulamalarla görmüş olduk.


Urfa Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarına gelince aşağıdaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.


Büyükşehir mevzuatı uygulamaya girdikten sonra Belediyemizin önemli yetkilerinin yanında bütçesinin büyük bölümü Urfa Büyükşehir Belediyesine verildiğinden Siverek Belediyesi yatırım ve hizmet yapamaz duruma getirilmiştir. Kalan bütçe ile personel giderlerini ödedikten sonra sadece küçük çaplı makyaj yapacak duruma getirilmiştir.


2014 yılında Urfa ili ve ilçelerinde Büyükşehir mevzuatı yürürlüğe girdikten hemen sonra Siverek'te ilk uygulamalarından biri olan Siverek Hayvan Barınağının kapatılması oldu. Siverek'te Büyükşehir mevzuatına göre küçük şehir diye tabir etmek istediğim Siverek Belediyesinin kısıtlı bütçe ile Siverek Cadde ve sokaklarında başıboş gezen sokak hayvanlarını korumak için hayata geçirdiği Hayvan Barınağını kapatmak oldu. Hayvan Barınağının kapatılması sonucunda Siverek Cadde ve sokakları başıboş, hastalıklı ve saldırgan köpeklerin merkezi olduğundan Siverekli hayvan severlerin derinden üzülmesine neden olunduğu gibi bu uygulama ile hayvan sevmeyen Büyükşehir Belediyesi olarak Siverek tarihe geçti.

 

Urfa Büyükşehir Belediyesi Adnan Menderes Bulvarına bir tabela asmazken Bulvarın girişine devasa bir reklam ekranı koyarak Siverek'i değil de Urfa ilinin tanıtımını yapmaya başlamıştır.

  

 Reklam panosunda GAP Vadisi 2. Etab'ın temelini atıyoruz. Tarihin sıfır noktası Göbekli Tepe, 12.000 yıllık tarih sizi bekliyor, tarihi keşfetmek için Şanlıurfa'ya gel, Çim Halı Saha, 2 adet teniz kortu gibi görsel tanıtımlar yapılmaktadır.


Bu devasa reklam ekranı kentimizin merkezi yeri olan Sulu cami meydanı Adnan Menderes Bulvarı girişine yerleştirmişler ve Siverek değil de Urfa tanıtılıyor.


Sormak istiyorum tarihi Siverek ilinde tanıtılacak hiçbir tesis yoktu da Urfa'ya yer verdiniz? Bakın Siverek tarihte çeşitli medeniyetleri sinesinde barındırmış köklü bir kültüre, tarihe ve tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir kent olduğu halde neden Siverek bu ekranda tanıtılmıyor da Urfa tanıtılıyor. Bana ne senin tenis kortundan, halı sahandan veya başka yatırımlarından.


Ocak 2018 tarihinden itibaren bu reklam ekranının konduğu alanda şehir içi otobüs durakları için düzenleme yapılacağı bilindiği halde bu kadar masraf ve emeklerle bu reklam ekranı vatandaşın ödedi vergiler heder edilerek neden bu alana kondu? Bunu hangi sivri zekâlının buraya monte ettiğini doğrusu merak ediyorum. 

Siverek'te tarihi 7 camii, tarihi Valilik binası, tarihi Gazi Paşa Binası, Cudi Paşa Kervansarayı, Cincıklı Hamam, tarihi Gümrük Hanı, tarihi Terzilerin Evi, tarihi Hamanların evi, Merkez Taziye Evi olarak kullanılan tarihi mahalli ev neden tanıtılmıyor?

 

Oysa Birecik kalesi için proje hazırlayıp uygulamaya konduğu bizzat Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından basınla paylaşılmıştı. Siverek kalesi neden restore edilip tanıtılmıyor? Şu soruyu sormadan geçemiyeceğim. 1968 yılında şiddetli yağış sonucunda Kalemizin batı cephesinde meydana gelen göçük sonucunda bir aileden yedi kişinin ölümüne benzer göçük olursa sorumlusu kim olacak?


 

Bölgede olmayan kayak merkezi olan Karacadağ Kayak Merkezi neden geliştirilerek tanıtılmıyor? Benim kayak merkezim var diyenler neden bu değerli tesisini uzatarak gerçek kayak merkezinin olduğu bir tesise dönüştürme projesi uygulamamaları üzüntü vericidir

 

Halfeti'yi turizme kazandırmak için turizm projesi uyguladığını basında paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanımız neden 120 km Fırat vadisine sınırı olan Siverek'e turizm projesi uygulayarak tanıtmıyor.

 

 Urfa'da Göbekli Tepe'den bahsedilmektedir. Peki Şanlıurfa Valiliği, Harran Üniversitesi ve TÜBİTAK Projesi olan Urfa ve İlçeleri Envanter Projesi kapsamında Harran Üniversitesi Bilim Adamları tarafından Siverek kırsalında bulunan 16 tane Göbekli Tepe benzeri kültür varlıklarına neden sahip çıkılıp tanıtılmıyor.


Her turizm sezonunda binlerce yerli ve yabancı misafirlerle bölge halkının eğlenip dinlenebileceği yüce Allah tarafından bizlere bahşedilen doğal servet olan Siverek'in yukarı Fırat bölgesi olan Takoran, Desman (Yılmaz Güney'in köyü), Nigit ve Hop köylerine gölgesinde oturup dinlenebilecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak birer gölgelik bile neden yapmadınız? Büyük bir eksiklik olan ve yıllarca yapılamayan Ğerzno- Takoran yolu bu yıl Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yapıldığı için Sayın Başkana ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.

 

Urfa büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtım için hazırlanan çeşitli kitap, dergi, afiş, CD ve DVD'lerde neden Siverek'in tarihi ve doğal güzelliklerinden bir kareye bile yer verilmiyor? Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın sık sık çıktığı televizyon programlarında neden Siverek'in hak ettiği oranda tanıtılmıyor? İlla varsa yoksa il merkezi, Harran, Halfeti ve Birecik tanıtılıyor?


Yeri gelmişken burada Urfa TV kanallarını da eleştirmek istiyorum. Sayın Büyük Şehir Belediye Başkanı ile yaptığınız ortak açık oturumlarda Urfa merkezindeki gazetecileri yalnız yayına alıyorsunuz da Siverek'ten bir meslektaşınızı almıyorsunuz? Sorularınızın sadece Urfa merkeziye sınırlı olduğunun farkında değimlisiniz? Peki, ilçelerdeki vatandaşlar sizin yayınlarınızı neden izlesin ki? Halk kendisin i görmediği programı izler mi sanıyorsunuz?


Urfa ili idarecileri Harran Üniversitesi Osman Bey Kampusu için bir şehir kadar devasa alan tahsis edildiği halde Karacadağ Üniversitesine dönüştürülecek Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesine Diyarbakır Karayolu üzerindeki Katı Atık Bertaraf Merkezi bitişiğindeki 600 dönümlük arazi Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından neden adı geçen Fakültemize tahsis edilmiyor? Bu araziye sahip çıkmanızın ana fikri nedir? Bu araziye ne tür projeyi ne zaman yapmayı planlıyorsunuz? Şu anda her hangi bir tesis yapma kararınız yoksa neden bu araziyi Siverek'in yüksek öğrenim konusunda gelişmesi adına Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi binası yapılması için Harran Üniversitesine tahsis talebini ret ettiniz? Siverek halkının yararlanması adına kullanılması gereken Siverek'teki arsaya neden haksız yere sahip çıkıyorsunuz? Umarım bu soruların makul ve mantıklı yanıtını vermeyi ihmal etmezsiniz!!!


Tarihi Siverek ilinin her yönü ile geliştirilmesi adına 32 yıl amatör ruhla maddi ve manevi fedakârlıklarla hizmet yapmaya çalışan benim gibi fikirleri, önerileri ve eleştirileri olan bir vatandaşı toplantılarınıza neden davet etmiyorsunuz? Diye merak ediyorum! Profesyoneller amatörce hizmet edenlere gerekli önemi vermediği sürece istenen ve arzulanan yere gelmek mümkün olabilir mi?  Ne yazık ki 70 yıllık yaşantım boyunca edindiği tecrübelere göre profesyoneller fikirlerden, düşüncelerden, olumlu, yapıcı ve faydalı önerilerden korkup dinlemek yerine her şeyi ben bilir ve ben yaparım psikolojisinden çıkamadıkları sonucuna varmış bulunmaktayım.


Ulaştırma gelirlerini alan Büyükşehir Belediyesi Siverek'teki trafik karmaşasını çözmek adına neden birkaç tane oto park yapmadığını doğrusu merak etmemek mümkün mü?


Siverek'te altı adet prestijli Cadde projesi yerel seçimlere 16 ay kala neden Gerçekleştirilemedi?


Neden bozulan kaldırımlar halen bitirilemedi? Veya yapılan kaldırımlardaki hatalar nedeniyle sökülüp yeniden yapılarak kaynaklar boşuna harcandı? Yapılan kaldırımlardaki bazı taşların yerinde oynadığı neden görülemedi?

 

Neden bulvarlardaki refüjler yapılacağına çizgi çizilerek geçiştirildi? Neden yaya geçidi çizgileri çizilmedi?


Yapılan bazı hizmetler beğenilmeyerek vaz geçilmiş ya iptal edilmiş veya yerine başka şeyler konmuştur. Örneğin eksi yönetim döneminde önemli miktarda harcama yapılarak kentin caddelerine konan reklam panoları iptal edilmiştir.

 

 Veya Urfa kart adına hazırlanıp caddelere konan devasa aygıtlara önemli kaynaklar harcandıktan sonra iptal edilmiştir. Bu israfın yapılması sonucunda kaynaklar boşu boşuna kullanılarak Büyükşehir bütçesine zarar verilmiştir.

 

Sivereklinin Büyükşehir Belediyesi bütçesine yaptığı katkının ne yazık ki yası bile hizmet ve yatırım olarak geri dönmedi.

Doksan yıllık il idaresi sisteminde nasıl Siverek ihmal edildiyse, yok sayıldıysa, geri bırakıldıysa Büyükşehir sisteminde de aynısının olacağını, kaynakların il merkezine ve idareci ve siyasetçilerin öncelikli ilçelere harcanarak buraların daha da gelişip kalkınacağını yasa çıkmadan önce yazılarımda ve konuşmalarımda paylaşmıştım. Ne yazık ki bunun böyle olacağını uygulamada da görmüş olduk.


Siverekli için tek çare merhum Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL'ın dediği gibi "SİVEREK GAP'TAN RSKIM YÜKDRK OLDUĞU İÇİN YARARLANAMIYOR. İL OLMAKAATAN BAŞKA ÇARESİ YOKTUR."


Saygılarımla. 26 Kasım 2017 SİVEREK

 

Koçali AYMAZ

 

yorum ekle

Yorum Yaz

Diğer Haberler

 • SİVEREKLİ KARDEŞLERİME VA...

  Yaşım 72 olup bu ömrümün 34 yılını kentimin sorunlarının çözümüne ayırdım. Kimin ne kadar yaşayacağı bilinemediği gibi benimde bilmemem mümk...

 • SİVEREK SORUNLARI VALİ BE...

    ŞANLIURFA VALİSİSAYIN ABDULLAH ERİN’E SUNULMAK ÜZERE KAYMAKAMLIK MAKAMINA   Sayın Valimiz;  Tarihte birçok med...

 • SAYIN;...

                            &nbs...

 • İL İDARESİ, BÜYÜKŞEHİR BA...

  İL İDARESİ YETKİLİLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  BAZI BAKANLIKLARIN İLGİSİZLİĞİ KONUSUNDA HAZIRLADIĞIM METNİ TAKORAN KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVA...

 • FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: ...

  FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: TAKORAN  16 Mart 2018 tarihinde Coğrafya Bölümü ve GAP Coğrafya Klübü ortaklaşa Frat’ın Gizemli Vadisi: Takoran’a...

 • SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİ...

  SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİŞEMİYORUZ? NEDEN ÇAĞDAŞ KENTLERLE ARAMIZDA UÇURUM VAR?Yaşım 70 ve 32 yılımı kadim kentimiz Siverek'in modern kentler sevi...

 • SUK LİSESİ'NİN SAYIN...

  SUK LİSESİ'NİN HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI VE SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI SAYIN ŞERAFETTİN ÇELİK İLE YAPILA...

 • "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK&...

    "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK'TE KARACADAĞ ÜNİVERSİTESİNİN KURULMASI SİVİL İNİSYATİFİN ELİNDEDİR" 2 Mart 2017 Siverek Uzman Kazanım Lisesi ...