SUK LİSESİ'NİN SAYIN PROF: DR: ŞERAFETTİN ÇELİK İLE SÖYLEŞİ.

01.04.2017 23:24


SUK LİSESİ'NİN HARRAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI VE SİVEREK UYGULAMALI BİLİMLER FAKÜLTESİ DEKANI SAYIN ŞERAFETTİN ÇELİK İLE YAPILAN SÖYLEŞİ 


Suk Lisesi Ekibi;Sizi tanıyabilir miyiz? 


Dekan ÇELİK;Adım ve soyadım Şerafettin ÇELİK. Babam memurdu. Lise 1' den sonra ailemden ayrı bir şekilde eğitimime devam ettim. Lise biter bitmez üniversiteyi kazandım. Ankara Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde okudum. Yaklaşık olarak 5-6 yılım Ankara' da geçti. Daha sonra Konya Selçuk Üniversitesinde yüksek lisans yaptım. Akabinde Erzurum Atatürk Üniversitesinde Gıda Mühendisliği doktora çalışmaları yaptım. Bu akademi tarafı birde memurluk tarafı da bulunmaktadır. 1992 yılında sınava girerek Şanlıurfa Gıda Teknolojisi bölümüne başladım. 1992-1996 yıllarında Şanlıurfa'da daha sonrasında ise Erzurum' da geçmişim var. 2001 yılında tekrar Şanlıurfa' ya döndüm. 2001 yılından beri Şanlıurfa'dayım. 2004 yılında doçent, 2010 yılında da profesör oldum. 2014' ten beri idarecilik yapıyorum. Bir ara dekan yardımcılığı sonrasında da rektör yardımcılığı yaptım. Siverek'te fakülte kurulduğundan beri dekanlığı yürütüyorum. 


Suk Lisesi Ekibi;Fakültenizde mevcut hangi bölümler vardır? 


Dekan ÇELİK;Şu anda fakültemizde kurulu dört bölüm bulunmaktadır. Uluslar arası Ticaret ve Lojistik, Muhasebe ve Finansman bölümleridir. Bu bölümlere öğrenci alımı için izin verilmiştir. Turizm ve Bankacılık bölümlerimiz ise şu anda pasiftir. Şu anda lojistik bölümümüze kayıtlı 32 öğrencimiz bulunmaktadır. 


Suk Lisesi Ekibi;Açmayı düşündüğünüz başka bölümler var mı? 


Dekan ÇELİK;Önümüzdeki dönemde Muhasebe ve Finansman bölümünü açmaya çalışıyoruz. 


Suk Lisesi Ekibi;Bölümden mezun olan öğrencileriniz için sağladığınız olanaklar, iş imkânları var mıdır? 


Dekan ÇELİK;Bizim üniversite olarak sunduğumuz bir iş imkânı bulunmamaktadır. Maalesef hiçbir üniversitede böyle bir durum söz konusu değildir.  


Suk Lisesi Ekibi; Üniversite eğitiminin alt aşaması olan ortaöğretim eğitimini yeterli buluyor musunuz? 


Dekan ÇELİK;Bu noktada sıkıntılarımız bulunmaktadır. Çok fazla istediğimiz bir seviyede değildir. Eğitim sistemimizde sınırlar belli değildir. Çok çeşitli dersler verilmesinin yanı sıra yoğun bir müfredatımız bulunmaktadır. Ders kitaplarımıza baktığımızda kabarık ve içi testlerle kitapları görmekteyiz. Önemli olan öğrenciye çok şey aktarmak değildir, neyi öğretebildiğimizdir. Örnek olarak matematik dersinde integral, türev ve limit konularını anlatırız ancak öğrenci bunu öğrenmedikten soyut kaldıktan sonra öğrencilere bir şey öğretemiyorsunuz. Her ders bir hazinedir, önemli olan o hazinenin anahtarını verebilmektir. Bizde öğretmen olarak hem ortaöğretimde hem de yükseköğretimde o hazinenin anahtarını vermeye çalışmalıyız. Bilgiye nasıl erişilebileceğinin yollarını gösterirsek gayretli öğrenci mutlaka gidip o bilgiyi bulacaktır. Teorik bir eğitimin kalıcılığı 5-6 ayı geçmez ve unutulur. Ancak uygulamalı eğitim ise çok daha farklıdır. Ortaöğretimde keşke bir yönlendirme yapılabilse özellikle mesleki eğitime bir yönlendirme yapılmalı, her öğrenci kendi kabiliyetine ve isteğine göre yönlendirilmelidir en doğrusu budur.  


Suk Lisesi Ekibi;Dünya Japon, Finlandiya, Singapur eğitimini konuşuyor. Eğitimde bu ülkelerin seviyelerine ulaşabilmek için neler yapmak gerekiyor. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz? 


Dekan ÇELİK;Bu konuda ilk olarak öğrenciler derse ilgi duymalı, öğrenmeyi istemelidir. Ortaöğretimde oluşmayan öğrenmeyi isteme ve ilgi yükseköğretimde de aynı şekilde devam etmektedir. İkinci nokta ise müfredat ile ilgili düzenlemedir. Mesela ilkokulda hocalarımız bir an önce okuma-yazma öğretme telaşı içerisindeler. Çocuklarımıza hayatı öğrenmeden bilgi öğretmeye çalışıyoruz. Toplum olarak evlatlarımız gidip tıpta okusun deriz. Hedefimiz iyi bir iş bulsun birde devlette bulsun anlayışıdır. Eğitimden kaynaklanan sıkıntıların yanı sıra sosyal olarak da kaynaklanan sıkıntılar bulunmaktadır. Biz gençlerimize, öğrencilerimize girişimciliği yükleyemiyoruz. Gençlerimizi sadece devlet kapısında iş bulmaya yönlendirmemeli, özel sektöre de yönlendirmeliyiz. 


Suk Lisesi Ekibi; Milli Eğitimin mesleki eğitimin gelişmesi ve geliştirilmesine yönelik bir sürü stratejileri ortaya koydu. Buna rağmen mesleki eğitimde istenilen seviyeye ulaşılmadı ve ulaşılamıyor da.Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? 


Dekan ÇELİK;Mesleki eğitimin devamı bünyesinde açılmış meslek yüksekokulları bulunmaktadır. Geçmişe baktığımızda bazı meslek yüksekokullarının bazı bölümleri için dünya bankası vasıtasıyla alt yapı çalışmaları yapılmıştır. Şanlıurfa merkezde bulunan meslek yüksekokulunda makine bölümü, gıda bölümü, inşaat bölümü ve elektrik bölümüne alt yapı çalışmaları yapılarak destek sağlanmıştır. Ancak bir birime laboratuar kurmak yetmiyor. Bunun yanı sıra o birimin eğitim kadrosu, idari kadrosu ve nitelikli mühendis kadrosu da önemlidir. Bunlar da yeterli değildir. Öğrencilere verilen teorik bilginin yanı sıra bu teorik bilginin uygulanması da önemlidir. Teknisyen ve tekniker nitelikli ara elemanlardır. Tekniker ve teknisyenlerin donanımlı bir şekilde yetişmesi gerekiyor buda uygulamadan geçiyor. Uygulama için gerekli olan laboratuar, tarla ve ekip alt yapılarının sağlanması gerekiyor. 1990' lı yıllarda mesleki bölümler arttırılmaya çalışılmış ve projeler başlatılmış ancak başarısız olunmuştur. Onlarca laboratuar kuruldu ancak biz bunların başlarına laborant koymadık. Hocalar bulundu ancak sadece teorik bilgi verildi uygulamaya geçilmedi. Böylece donanımlı yetişmeyen genç iş için piyasaya girmeye çalıştı ancak iş bulamadı. Bu geri dönüşüm olarak bugüne kadar geldi. Şu an rektörlük idaresi olarak şöyle bir çalışmamız var. Bizim Halfeti dışında diğer bütün ilçelerde yüksekokullarımız var. Bölgemize has tarımla ilgili bölümlerimiz bulunmaktadır. Ceylanpınar'da bulunan yüksekokulda tarımsal işletmecilik bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde öğrenci sayısı az olduğu için bölümü kapatıp kapatmama konusunda düşündük. Ancak bölümü kapatmak yerine tekrar yapılandırmak amacıyla Ceylanpınar TİGEM' le görüştük. Bu işletmede 1 milyondan fazla hektar tarım alanı,  800 bin hektara yakın sulama arazisi bulunmaktadır. Bizde kendilerine tarım konusunda nitelikli eleman yetiştirmek istediğimizi bu eğitim-öğretime kendilerini de katmak istediğimizi söyledik. Şu anda kendileriyle bir protokol imzalama aşamasındayız. Ayrıca ekstra dört bölüm açtık. Bu bölümdeki öğrenciler teorik derslerini alıp daha sonra işletmeye uygulamaya gidecekler. Benzer çalışma Suruç Meslek Yüksekokulu içinde düşünülüyor. Oradaki sanayicilerin ihtiyaçları doğrultusunda bölümler açacağız.  


Suk Lisesi Ekibi;Siverek'te kurulan bu fakülte Karacadağ Üniversitesi' nin temeli olabilir mi?  


Dekan ÇELİK;Bir yerde üniversite kurulması için o yerin il olma gibi bir şartı yoktur. Son yıllarda mevcut hükümetimizin doğrultusunda her ile bir üniversite kuruluyor. Bir üniversitenin kurulması için öncelik öğrenci potansiyelidir. Siverek' te bu genç öğrenci potansiyeli vardır. Daha sonra şehrin coğrafi konumuna bakılıyor. Ayrıca sivil inisiyatifinin bu işte rol alması gerekiyor.Benim şahsî kanaatimce Siverek' te çok fazla uzamayacak bir süreçte üniversite kurulur. 


Suk Lisesi Ekibi;Gençlere öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir? 


Dekan ÇELİK;Gençler hiçbir zaman hevesiniz kırılmasın. İstikbal ve gelecekle ilgili mutlaka bir çabanız olsun. Telefon, televizyon ve internetin hiç kimseye faydası yoktur. İnterneti ihtiyacınız olduğu kadar kullanın. Sosyal imkânlar ve sosyal olma çok önemli ama belli bir potada kendinizi sınırlayın. Giderek yükseköğretime geçiş ortaöğretimdeki başarıya bağlanacak. Size tavsiyem istek ve arzularınızı belli bir süreye kadar azaltmanızdır.  


Suk Lisesi Ekibi;Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. 

 

Dekan ÇELİK;Bende teşekkür ediyorum. 

 

 

yorum ekle

Yorum Yaz

Diğer Haberler

 • SİVEREKLİ KARDEŞLERİME VA...

  Yaşım 72 olup bu ömrümün 34 yılını kentimin sorunlarının çözümüne ayırdım. Kimin ne kadar yaşayacağı bilinemediği gibi benimde bilmemem mümk...

 • SİVEREK SORUNLARI VALİ BE...

    ŞANLIURFA VALİSİSAYIN ABDULLAH ERİN’E SUNULMAK ÜZERE KAYMAKAMLIK MAKAMINA   Sayın Valimiz;  Tarihte birçok med...

 • SAYIN;...

                            &nbs...

 • İL İDARESİ, BÜYÜKŞEHİR BA...

  İL İDARESİ YETKİLİLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  BAZI BAKANLIKLARIN İLGİSİZLİĞİ KONUSUNDA HAZIRLADIĞIM METNİ TAKORAN KÜLTÜR VE DOĞA FESTİVA...

 • FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: ...

  FIRAT’IN GİZEMLİ VADİSİ: TAKORAN  16 Mart 2018 tarihinde Coğrafya Bölümü ve GAP Coğrafya Klübü ortaklaşa Frat’ın Gizemli Vadisi: Takoran’a...

 • URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYES...

  URFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİVEREK'E NE YAPTI? VEYA NE YAPMADI?             URFA BÜYÜKŞEHİR SİVEREK AÇISIND...

 • SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİ...

  SAHİ SORUN NE? NEDEN GELİŞEMİYORUZ? NEDEN ÇAĞDAŞ KENTLERLE ARAMIZDA UÇURUM VAR?Yaşım 70 ve 32 yılımı kadim kentimiz Siverek'in modern kentler sevi...

 • "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK&...

    "PROF. DR.ÇELİK; SİVEREK'TE KARACADAĞ ÜNİVERSİTESİNİN KURULMASI SİVİL İNİSYATİFİN ELİNDEDİR" 2 Mart 2017 Siverek Uzman Kazanım Lisesi ...